Odebírat newsletter Navigace

Průmyslový management zítřka

Jak se liší Průmyslový management od ostatního managementu? Například management bank nebo univerzit? Poradenské společnosti nebo start-upů? Letecké společnosti či velkého hotelu? Jakou má management budoucnost? Nejen ten průmyslový?

Všude je to o řízení a vedení lidí. A tito lidé pracují v různých odvětvích a oborech. Buď vyrábějí nějaké výrobky pro retail – jednotlivé občany nebo pro podniky. Buď opracovávají hmotu, nebo pracují ve službách. Před třiceti pěti lety se prodávala hmota a myšlenky v poměru 70 : 30. V současnosti je to naopak: myšlenky a hmota se vytváří v poměru 70 : 30. A rozdíl bude neustále stoupat.

Průmyslový management se transformuje

V posledních letech se prudce mění vše – i management. To, co se o něm ještě dnes učí na školách je zastaralé. Průmyslový management byl a ještě je velmi náročný. Proto se již dávno mnohé firmy továren zbavují. Tedy výroby hmoty. Nechce se jim se trápit s odboráři, kteří pořád zvyšují své požadavky na všechno. Nechtějí se pořád trápit s dodržováním stále přísnějších limitů na emise a na obsah škodlivých látek ve všem, co firma dělá a produkuje. Některým vlastníkům se již nechce si pronajímat či stavět haly, sklady a provozovat náročnou logistiku. Nechce jim starat se všestranně o zaměstnance, pořád je motivovat a uplácet, aby kvalitně pracovali. Někteří vlastníci firem si řekli: „proč se honit za ziskem z produktivity, když je tak nízký (procenta), když mohou pohodlně získávat desítky až stovky procent zisku na přidané hodnotě“.

Tedy „chytrý“ vlastník ušetří mnoho peněz na fixních nákladech – odbourá provoz továren. Pronajme si jen jednu budovu, kde bude to nejdůležitější výzkum a vývoj na nové – prodatelné myšlenky a nápady. Najme si opravdu špičkové lidi, kteří mají chuť něco v oboru dokázat. Vybaví jim laboratoře a trénuje jejich konceptuální a inovační tvořivost. Tým něco obchodovatelného vymyslí a marketing a obchod to prodá jako licenci. Právní oddělení ohlídá autorská práva a pronájem licencí. Například firma Philips má až 40 % svých tržeb z prodeje licencí. Donedávna to byly licence na CD a DVD nosiče, na speciální žárovky do aut i na inteligentní systémy osvětlení nové generace.

Vlastníci „továrny na nápady“ se nemusejí „otravovat“ s výrobou, ta se přesune do zemí třetího světa. Tento obchodní model se ve vyspělém světě rozšiřuje a je považován za velmi efektivní, protože s malými náklady se získávají ohromné výnosy. Prodej inovací či nových koncepcí je a bude vždy nesmírně lukrativní. Jediným opravdovým zádrhelem je, jak sehnat špičkové konstruktéry a vývojáře do firmy a jak je ve firmě udržet, aby je konkurence nepřetáhla do svých řad. Proto také získávají podíl na zisku z inovací, k nimž přispěli. Tedy po dobu trvání pracovního poměru.

Umělá inteligence a 3D tisk

Průmyslová revoluce 4.0 mění pohled na průmyslový management. Totální customizace výroby, digitalizace všeho, nahrazování lidí roboty a vytváření řídících center umělé inteligence jsou velmi rychlé trendy. Umělá inteligence ve spojení s roboty nahradí stovky zaměstnanců. Požadavek zákazníka na barvu, tvar i funkčnost výrobku dokáže AI zpracovat online a pustit výrobek do výroby. Mezi zadáním přání zákazníka a vyzvednutím hotového výrobku může uplynout jen několik minut.

Díky tomu bude zřetelně ubývat logistiky, skladování a dopravy. Tak, jako dnes máme výdejny zboží – uloženky nejrůznějších internetových obchodů a dopravců, brzo se začnou vytvářet výdejní centra, kde bude mnoho 3D tiskáren a ty vytisknou výrobky, které si zákazník katalogově u různých výrobců objednal a nastavil si specifická přání. Pochopitelně, bude to platit hlavně v případě, když bude výrobce daleko a doprava výrobku by byla drahá. V důsledku toho se postupně odbourají tisíce kamiónů a dodávek. Změní se odvětví dopravy. Mnoho aut bude nahrazeno drony. To není všechno. Za cca 10 – 20 let budou výrobky vyrábět nanoroboti v tzv. „blackboxech“, které budeme mít často doma, takže si kdykoliv vyrobíme cokoliv. Kdo bude pro koho pracovat, to uvidíme.

Ubude manažerů a ředitelů

Stírají se hranice mezi obory a mezi úrovněmi řízení. Experti na umělou inteligenci a na kvantovou fyziku získávají obrovskou prestiž. Top manažeři se stávají spíše investory, kteří dostávají výstupy z analýz big dat a doporučení umělé inteligence. Sami se pak rozhodují, do jakého byznysu půjdou. Top management může tvořit jen generální ředitel, obchodní ředitel, finanční ředitel a technický ředitel. Bohužel HR manažeři s nastupivšími roboty postupně zaniknou, protože roboti zatím lidskou péči nepotřebují. Podřízení střední manažeři a technologové nějakou dobu setrvají v roli jakéhosi „interface“ mezi člověkem – vedením a roboty.

Jak v sedmdesátých letech předpověděl Peter Drucker – celá třída manažerů se bude vytrácet. Ubude jich 75 až 90 %. Třída manažerů se stane zbytečná. Proč? Protože všechny pracovní činnosti, které lze algoritmizovat, budou vykonávány roboty. Ke slovu se začnou dostávat kreativci. Roboti ještě dlouho nebudou schopni vytvářet opravdu kreativní koncepty všeho. Tedy místo průmyslového managementu se pomalu dostává ke slovu kreativní management.

PhDr. Karel Červený, MSc., MBA