Odebírat newsletter Navigace

Povolání budoucnosti

Zajímá vás, čím byste se mohli živit, když Vám roboti vezmou práci? Ti vezmou každou práci, která je předvídatelná, opakovatelná a lze ji algoritmizovat.

 • Konceptuální manažer: Vytváření koncepcí – hledání nových tržních nik, obchodních modelů, zásadních inovací.
 • Inovátor: vývojový pracovník – konstruktér různých technických inovací.
 • Tvorba uměleckých děl, kde se projevují emoce (robot umí namalovat obraz,, ale bez citu)
 • Investiční poradce: Investování do starých i nových příležitostí, kteří nebudou zaměstnanci bank či finančních skupin;
 • Manažer specialista na expanzi: Při hledání práce na této pozici může být výraznou výhodou znalost mandarínštiny, hindštiny, bengálštiny, ruštiny, portugalštiny či arabštiny.
 • Psychoterapeut: Čím je život rychlejší a existence nejistá, lidská psychika se nestíhá přizpůsobovat. Spojíte-li tuto kategorii se znalostí, jak pečovat o starší a o seniory, máte v budoucnu o práci postaráno.
 • Imigrační pracovník: S tím, jak se zvyšuje počet přistěhovalců a jak se s globalizací čím dál více na jednom místě mísí lidé z odlišných kulturních prostředí, roste také potřeba nějak řešit integraci nových přistěhovalců do společnosti.
 • Optik: Optik má většinou velké procento spokojených zákazníků, dobrý a stálý příjem a nemusí se na svou profesi tak dlouho připravovat.
 • Genetický poradce: Roste zájem o analýzy vlastní DNA. Ti kdo umí v DNA číst, nám totiž mohou poradit, jak se máme chovat, abychom předešli nejrůznějším zdravotním komplikacím, ke kterým máme v DNA predispozice.
 • Molekulární biolog, biolog: ochrana rostlin, zvířat a lidí před viry a bakteriemi. Šlechtění nových odrůd potravin, zajištění odolnosti semen ochrana opylovačů apod.
 • Lékař – farmaceut pro individuální léčbu: Brzy se přestanou vyrábět miliardy tablet pro všechny stejné a léčba se bude specializovat a individualizovat. Lékař farmaceut si ve své laboratoři připraví lék pro konkrétního pacienta s ohledem na jeho specifika.
 • Lékař – inženýr: Odborník na konstruování či používání složité lékařské techniky – ať už diagnostické či operační a léčebné.
 • Bezpečnostní poradci všeho druhu: Lidé mají strach o svou bezpečnost a své majetky a budou stále hledat nové prostředky, které nedokážou zločinci a teroristé jen tak snadno překonat.
 • Sociální inženýři: Lidstvo bude muset napravovat škody, které napáchalo na přírodě nebo minimalizovat škody vzniklé ničivými zemětřeseními, hurikány či supervulkánu. Nebo ovlivňovat klimatické změny po místech – sucha, záplavy apod.
 • Pojišťovací odborníci: zajišťovny a pojišťovny budou hledat nové způsoby ochrany – pojištění „čehokoliv“, co bude pro lidi, firmy a pojišťovny atraktivní.
 • Neurolingvista – neurovědec: Odborníci na propojování čipů se znalostmi několika univerzitních oborů či jazyků s mozkem, aby rozhraní bylo funkční a čipy nepůsobily v mozku potíže.
 • Materiáloví inženýři nové generace: Odborníci na náplně do 3D tiskáren a nanotechnologií;

Podle časopisu Forbes budou možné i tyto profese:

§  Renovátor divočiny: Dnes bychom těmto lidem říkali farmáři, v budoucnosti ale budou podle kanadské stipendijní nadace – CST tito lidé budou napravovat škody, které jsme za poslední století v přírodě napáchali. To znamená, že se ji budou snažit vrátit do míst, kde dřív byla – budou vysazovat nové lesy a vypouštět zvířata tam, odkud jsme je vyhnali, obnovovat jejich přirozené prostředí atp.

§  Upcyklátor : Za 15 let budeme stále obklopeni odpadky a potřeba se jich zbavit bude větší než dnes. Velká poptávka by proto mohla být po lidech, kteří přijdou s nápady, jak odpadky co nejlépe zpracovat a přeměnit je v nové předměty. Přesně to bude náplní práce tzv. upcyklátorů, v podstatě odpadkových designérů, kteří budou vymýšlet, jak vyhozené věci znovu použít a zároveň z nich pokud možno další odpad nevytvářet.

§  Nostalgik: Mnoho seniorů, a nejen oni, často rádi vzpomínají na „staré časy“ Nostalgici by měli fungovat v podstatě jako bytoví architekti a jejich hlavním úkolem by mělo být obnovování vzpomínek lidí tím, že jim navrhnou bydlení podle toho, jaké období svého života měli nejraději. Nejen senioři si tak budou moct vybrat, jestli chtějí mít obývák ve stylu osmdesátých let nebo třeba ložnici ve stylu let šedesátých. Nebudou muset žít ve stereotypních domovech důchodců, jaké známe teď.

§  Operátor dronů: V blízké budoucnosti budou podle -CST drony sloužit k čemukoli od rozvážení zboží, které si koupíte online, přes donášku pizzy až po monitorování dopravních nehod. CST si předpokládá, že se drony budou hodit i zločincům. Ti by v nich mohli převážet zbraně nebo pomocí nich tipovat nezabezpečená auta nebo domy, a pak do nich vyrazit vyloupit. Operátor dronů tedy bude zodpovědný za to, aby mezi námi nepoletovaly drony, které by byly jakkoli nebezpečné a bude dohlížet na trasy ostatních.

§  Pracovník aquaponické farmy: Zaměstnanci aquaponické farmy budou něco mezi rybími farmáři a zahradníky – aquaponický systém je totiž jedinečný tím, že v něm zároveň pěstujete zeleninu a chováte ryby – přes hladinu vody rostou rostliny a rybám dodávají více kyslíku. A ryby rostliny zase hnojí.

§  Znalec robotů: V blízké budoucnosti budeme mít roboty na jakoukoli domácí práci a nejen na ni. Znalci budou schopni lidem pomoci s výběrem tak, aby jejich vysněný robot splňoval veškeré požadavky a hodil se do jejich domácností.

§  Odborník na jednoduchost: Svět je stále složitější, a proto CST předpokládá, že velký zájem bude o lidi, kteří ho budou umět zjednodušit. Hlavní pracovní náplní těchto odborníků bude pomáhat firmám zlehčit jejich podnikání. Budou redukovat administrativní kroky na minimum, radit, jak omezit počet telefonátů nebo papírování, jak práci, která zabere tři dny, udělat za dvě hodiny. Tito lidé budou zčásti návrháři, zčásti matematici a trochu i sociologové.

PhDr. Karel Červený, MSc. MBA